Działalność międzynarodowa Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie w 2019 r.

Realizowana od wielu lat przez Oddział Małopolski misja upamiętniania miejsc polskiej martyrologii na wschodzie, przybrała nieoczekiwanie dwuetapową postać. Zorganizowana przez nasz Oddział w 2018 r. ekspedycja przywiozła ziemię z miejsc polskiej kaźni na Syberii : Tunki miejsca pochówku polskich księży – powstańców styczniowych i ostatniego miejsca internowania Józefa Piłsudzkiego, Wierszyny – polskiej wsi – której mieszkańcy zginęli w irkuckich kazamatach za to, że byli Polakami i Miszychy miejsca ostatniej bitwy polskich zesłańców – nad Bajkałem w 1866 r. – jako ostatniego akordu Powstania Styczniowego – na obczyźnie.

Pobranie ziemi przez pomysłodawcę, organizatora i kierownika wyprawy – Jerzego Bogusława Nowaka, odbyło się w towarzystwie – ojca Karola Lipińskiego – proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Wierszynie – na Syberii, prezesa Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej – Leszka Marka Krześniaka, prezesa Ludowego Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego – Oddział w Garwolinie – Zbigniewa Węgrzynka, sekretarza Głównej Komisji Rewizyjnej ZG PTSM – Urszuli Mazur Stasiak, opiekunki Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego w Szymczycach – Aleksandry Broszkiewicz, członkini Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych – Grażyny Krokowskiej z Krakowa, aktywnego działacza Ziemi Skawickiej – Zbigniewa Makosia, Małgorzaty i Zbigniewa Wcisłów – darczyńców z ,, Beskidzkiego Raju ”, oraz Piotra Tutajewskiego i Tomasza Feliksiaka.

Na realizację drugiego etapu musieliśmy czekać aż do pierwszych dni sierpnia 2019 r. albowiem ceremonia przekazywania ziemi z różnych miejsc globu , polską krwią zroszonych, jest ściśle powiązana z datą wymarszu Pierwszej Kadrowej – z Oleandrów w Krakowie. Nie było to jednak bezproduktywne oczekiwanie. Na zaproszenie naszych przyjaciół z Buriacji wraz z naszą młodzieżą, bawiliśmy z wizytą u nich, po ich uprzednim pobycie w Polsce. Wizyta u egzotycznych Ewenków, zawodzenie Lamów podczas rytualnych modłów, pływanie katamaranem po Bajkale i i zakolach delty Selengi – największej rzeki wpadającej do ,, syberyjskiego morza ”, spotkanie z rodakami zrzeszonymi w ,, Narodowo – Kulturowej Autonomii Polaków ,, Nadzieja ‘’ w stolicy Buriacji – Ułan Ude oraz wspaniale w tradycjach zastygłą kulturą – polskich starowierców. To tylko kilka niezwykłości z morza niebanalnych doznań, jakich zaznaliśmy podczas tego pobytu. Przyszła pora powrotu do kraju.

Po spełnieniu niezbędnych formalności, doczekaliśmy się chwili gdy w asyście Kompani Honorowej Wojska Polskiego, przywieziona przez nas ziemia, przechowywana chwilowo za zgodą Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie – prof. Mieczysława Rokosza w kaplicy św. Bronisławy, na zawsze ubogaciła Mogiłę Mogił, czytaj – Kopiec Kościuszki w Krakowie. Przemówienie Przewodniczącego Komitetu Opieki nad Kopcem Kościuszki w Krakowie dr. Jerzego Bukowskiego utwierdziło nas w przekonaniu, że to najlepsza lekcja patriotyzmu jaką naszym podopiecznym sprezentować możemy. To rozumne podwaliny pod Polskę światłych i odpowiedzialnych obywateli.

2021-01-19T20:03:51+00:00 19 stycznia 2021|