Warto  pamiętać, że „Niepodległą” można świętować nie tylko 11 listopada, ale każdego dnia, dlatego Zarząd  Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych świętując rocznicę 100 lecia Odzyskania Niepodległości docierają do mogił bohaterów narodowych:  Powstania Styczniowego, Powstania Listopadowego  także   do kościołów  na terenie województwa łódzkiego i w Polsce.

 Ludzie Kościoła od początku współtworzyli naszą państwowość, zarówno w wymiarze organizacyjnym, ustrojowym, jak i moralnym. To budowało naszą tożsamość, począwszy od św. Wojciecha, św. Stanisława, bp. Wincentego Kadłubka.

„Odzyskanie niepodległości to wielka sprawa” Po 123 latach Polska wróciła na mapy Europy i świata.  Niepodległość była wywalczona, okupiona tułaczką i wymodlona przez tysiące polskich rodzin”.”

Jednym z punktów programu wycieczki  było  dotarcie  do Szańca Hubala.

Szaniec Hubala

Miejsce, gdzie 30 kwietnia 1940 r. zginął major Henryk Dobrzański “Hubal” – pierwszy partyzant II wojny światowej, dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego, który nie złożył broni i mimo zakazu przełożonych prowadził walkę z Niemcami. Miejsce jego śmierci mieszkańcy okolicznych osad oraz dawni podkomendni oznaczyli okazałym głazem, który później obudowano murem z polnych kamieni w kształcie szańca. Co roku w rocznicę śmierci “Hubala” odbywają się tu uroczystości żałobne-  mówił  przewodnik

Major Henryk Dobrzański w 1918 r. walczył z Ukraińcami o Lwów, a w latach 1919-1921 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wyróżnił się niezwykłą odwagą, za co czterokrotnie odznaczono go Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari

Ciało Dobrzańskiego zabrali Niemcy, miejsce pochówku nie jest do dziś znane. Dlatego szczególnej wagi nabiera miejsce jego śmierci – leśna polana w pobliżu Anielina.

Kolejnym punktem naszego programu  był Żarnów.  Ziemia Żarnowska może pochwalić się bardzo bogatą przeszłością, sięgającą początków Państwa Polskiego.

Przewodnik omówił  historie miasta Żarnów , zabytki i udaliśmy się na    zwiedzanie.

Kościoła Świętego Mikołaja – w  Żarnowie
Pierwsze historyczne wzmianki na temat kościoła św. Mikołaja w Żarnowie datowane są na 1191 r., kiedy to został ufundowany przez komesa Piotra Dunina ze Skrzynna. Obecny kościół składa się z trzech części faz powstawania.

Pomnik Kazimierza „Bończy” Załęskiego
Na Górze Szwedzkiej, na niższym zniesieniu znajduje się pomnik Kazimierza „Bończy” Załęskiego, który to upamiętnia bojową działalność legendarnego partyzanta 25 pp AK, Honorowego Obywatela Żarnowa, kawalera Virtuti Militari. Został odsłonięty w 1994 r.
 Pomnik bojowników o niepodległość
Na Górze Szwedzkiej, na wyższym zniesieniu znajduje się pomnik bojowników o niepodległość. Pomnik z krzyżem, godłem Polski oraz aniołem pokoju, który trzyma wieniec laurowy
upamiętnia bojowników, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny w 1831, 1848, 1863, 1918 oraz 1920. Pomnik został wzniesiony 3 maja 1923 r…

Pomniki usytuowane są na  Górze Szwedzkiej w miejscu  średniowiecznego grodziska.

Grodzisko jest pozostałością znanego w Polsce książęcego grodu żarnowskiego, który był siedzibą książąt plemiennych.  W średniowiecznym grodzisku znajduje się pomnik bohaterów powstania z 1863 roku.

Kolejnymi punktami programu były; Sanktuarium  Matki Bożej Świętorodzinnej  w Studziannej słynącej łaskami. Kościół sanktuaryjny, obecny pw. św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela, wznoszony był w latach 1688-1724 . W związku z Jubileuszem Chrześcijaństwa w 1974 r. kościół otrzy­mał tytuł Bazyliki Mniejszej. Cudowny obraz Świętej Rodziny namalowany jest farbami olejnymi na płótnie przez nieznanego autora i przyklejony do deski

Dotarliśmy do Sanktuarium  Chrystusa Cierniem Koronowanego Miłosiernego i Krwi Zbawiciela w Paradyżu. (Paradyż Zespół klasztorny pobernardyński, barokowy: kościół Przemienienia Pańskiego i św. Michała Archanioła (1747-1757), odnawiany (1946-1947). Z historią powstania Sanktuarium  zapoznał nas ks. z tamtejszej parafii. Obok kościoła tablice, pomniki poświęcone bohaterom w walce o niepodległość.

Byliśmy w Białaczowie zwiedzaliśmy ;  Zespół pałacowo- parkowy Małachowskich, Kościół Sw. Mikołaja. Podziwialiśmy: Miedzną Murowaną i Zalew Węglanka Miedziana, w Opocznie Zamek gotycki(Zamek gotycki (poł. XIV w.), odbudowany (1620, 1824)- Muzeum Regionalne , Dom Esterki, pomniki poświęcone bohaterom niepodległości,Wincentynów i Skansen,, Niebowo’’, miasto  Drzewice i jego zabytki.

 W Drzewicach zwiedziliśmy;

Zamek gotycko-renesansowy

Historia zamku sięga XVI w. kiedy to na zlecenie arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego został wzniesiony w latach 1527-35 r zamek obronny. Kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty

Kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty został wzniesiony w 1315 r. z fundacji rodu Drzewieckich herbu Ciołek. Został wybudowany z ciosu kamiennego i cegły w stylu gotyckim i miał charakter obronny.

Na palcu przed kościołem Figura św. Jana Nepomucena  Figura znajduje się na cokole, który jest ozdobiony herbem „Janosza”. Została ufundowana przez Ludwikę Szaniawską w 1788 r.

Byliśmy tez nad Jeziorem Drzewickim.

Jezioro Drzewickie jest jeziorem zalewowym położonym na terenie miasta Drzewica i liczy 81 ha. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji, a także dla wędkarzy. W jeziorze występują gatunki ryb takie jak: płoć, leszcz, okoń, lin, szczupak oraz sandacz-powiedział przewodnik

 W Drzewicach znajduje się nowoczesny tor dla kajakarzy górskich.

Podczas  zwiedzania nie mogło zabraknąć  pieczenia kiełbasek.

Mimo zmęczenia wszyscy wrócili ubogaceni duchowo. Przewodnik  przybliżył historię poszczególnych miast  zabytków oraz miejsca bohaterów , którzy przelali krew za wolną Ojczyznę.

W imieniu Zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych

Marianna Strugińska-Felczyńska- prezes