W dniach 26-29 maja br. delegacja Oddziału Zachodniopomorskiego PTSM z udziałem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja i Dyrektora Gabinetu Marszałka Olgierda Geblewicza – Krzysztofa Barczyka wzięła udział w wizycie studyjnej w Bergen w Norwegii.
Do udziału w polskiej delegacji została zaproszona prezydent DJH w Landzie Nordmark z wydzielonym Hamburgiem prezes – Angela Braasch-Eggert.
Gospodarzem spotkania był dyrektor schroniska Montana w Bergen Egil Drange – sekretarz generalny Norweskiego Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych.
W spotkaniu uczestniczyli także Sven Larsen – prezydent HI West oraz Tor Gjostein- prezydent Norweskiego Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych z Oslo.
Celem odbytych rozmów było przygotowanie projektów do realizacji w latach 2020-2022:
• dwustronnego, dla młodzieży w oparciu o schronisko norweskie Montana w Bergen i Schronisko Szmaragd w Szczecinie Zdrojach
• trójstronnego dla młodzieży z Norwegii,Niemiec i Polski finansowany ze środków PNWM
Polska delegacja poznała zasady pracy wolontariackiej w oparciu o projekt realizowany przez stronę norweską. Polega on na świadczeniu opieki na rzecz turystów z całego świata przebywających w schronisku Montana; wolontariusze prowadzą również stronę internetowa i są aktywni na Facebooku. I właśnie członkowie delegacji realizowali także program turystyczny z wolontariuszami z Europy. Delegacja zapoznała się również z pracą schronisk młodzieżowych położonych w Zachodniej części Norwegii.
Wicemarszałek Tomasz Sobieraj zadeklarował wprowadzenie do regionalnych polityk turystycznych zapisów o funkcjonowaniu na terenie województwa zachodniopomorskiego hostelingu – międzynarodowych schronisk młodzieżowych.
Zarząd Oddziału Zachodniopomorskiego PTSM podejmie starania, aby w schronisku przy jeziorze Szmaragdowym realizowany był pilotażowo projekt wolontariatu społecznego. Egil Drange zadeklarował pomoc w szkoleniu kadry zarządzającej schroniskami w zakresie pracy z wolontariuszami.