W sobotę 12 października w Platerówce koło Lubania odbyły się XV Jubileuszowe Marsze na Orientację „BUKOWA GÓRA 2019”. Zawody te zaliczane były do Pucharu Dolnego Śląska w Marszach na Orientację na rok 2019.
Organizatorem był Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu. Wsparcia finansowego udzieliło Starostwo Powiatowe w Lubaniu a miejscem zawodów były tereny przy Lipowej Chacie w Lubańskim Wielkim Lesie. Pogoda dopisała, było bardzo ciepło a i grzybów przy okazji można było trochę nazbierać.
W czasie zawodów przeprowadzono po dwa etaty dzienne w pięciu kategoriach wiekowych. Dla rodzin poza klasyfikacją przeprowadzono dwa etapy o różnym stopniu trudności oraz jeden etap dla osób początkujących.
Do współzawodnictwa zgłosiło się 169 osób a sklasyfikowanych było 142 zawodników. Najliczniej uczestniczyły dzieci i młodzież szkolna. W zawodach brały udział szkoły, kluby sportowe i organizacje pozarządowe z: Wrocławia, Świdnicy, Bolkowa, Siedlęcina, Jeleniej Góry, Bogatyni, Opolna Zdroju, Zawidowa, Sulikowa i Zgorzelca.
Powiat Lubański był reprezentowany przez Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu, Szkołę Podstawowa z Kościelnika i Świeradowa Zdroju oraz drużyny harcerskie i zuchowe z Platerówki i Lubania.
Zwycięscy otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe a Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze PTSM ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku dodatkowo Puchar Starosty Lubańskiego.
Dodatkowe specjalne dyplomy uznania otrzymały również 15 Drużyna Harcerska „Lipczanie” z Platerówki oraz 21 Gromada Zuchowa „Poszukiwacze przygód” z Lubania.