“Turystyka łączy pokolenia” – pod takim hasłem w sobotę 2 kwietnia 2022r. spod Motelu Łużyckiego ponad 140 turystów wyruszyło na wędrówki piesze dookoła Lubania. Imprezę przygotował Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Osiedlowe Koło PTTK nr 35 w Lubaniu przy współudziale Polskiej Federacji Popularyzacji Turystyki z siedzibą w Szczecinie. Uczestnikami XIII Rajdu Pieszego “Wiosna na Łużycach” byli: młodzież szkolna z rodzicami ze Szkół Podstawowych nr 1 w Olszynie i Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku, grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubaniu, członkowie Koła Diabetyków z Lubania, goście z Klubu Czeskich Turystów w Krasnej Lipie, członkowie Oddziału Łużyckiego PTSM w Lubaniu oraz turyści indywidualni z Legnicy, Krotoszyc, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Bogatyni, Leśnej oraz Zgorzelca. Najmłodsza uczestniczka, Patrycja 6 lat, najstarsza, Monika 86.

Po primoaprilisowym śniegu w rajdową sobotę nie było już ani śladu. Zza chmur wyglądało nieśmiało słońce, chociaż chłodny wiatr od zaśnieżonych Gór Izerskich nie pozwalał na zdjęcie szalików i rękawiczek.
Uczestnicy wytrwale poszukiwali wiosny na dwóch trasach 10 i 15km. Przewodnikami byli Henryk i Tadeusz Sławińscy. Obie trasy prowadziły z Motelu Łużyckiego przez Harcerską Górę do Zajazdu „Eureka”, gdzie wędrowcy mogli się ogrzać oraz wzmocnić siły smacznymi przekąskami i napojami, które otrzymali na starcie lub przygotowanymi i serwowanymi przez miłą, życzliwą turystom obsługę. Dalej trasy prowadziły przez plac zabaw w Jałowcu i kładkę na Kwisie. Na Łużycach drogi się rozchodziły. Trasa 10 km przebiegała Aleją Niepodległości i przez tereny byłego ZNTK pod Wieżę Bracką i do Motelu Łużyckiego. Dłuższa trasa z kładki prowadziła w kierunku Kamiennej Góry obok stadnin koni, dalej obok pokopalnianych wyrobisk, przez „kociołek” z ciosami bazaltowymi do centrum miasta. Obie trasy kończyły się w gościnnym Motelu Łużyckim.

Wszyscy zdrowi dotarli do mety, posilili się pożywną i smaczną zupą gulaszową, odebrali dyplomiki i radośni, pełni wiosennych krajobrazów rozeszli się do domów.

Impreza została dofinansowana z budżetu Miasta Lubań. Na kolejne wędrówki z cyklu “Turystyka łączy pokolenia” organizatorzy zapraszają w czerwcu i październiku. Szczegóły i plakaty na stronie internetowej OŁ PTSM Lubań w zakładce “Turystyka łączy pokolenia”.