Zakończono w lipcu 2022  drugi turnus półkolonii w którym brało udział 46 dzieci.
Koloniści udali się na kilka wycieczek  całodziennych aby odpoczywając zwiedzać , podziwiać krajobrazy w celach integracyjnych grupy.

Udaliśmy się do  Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich Piękno przyrody pozwoli na zachwyt, doświadczenie radości oraz dostarczy   wielu pozytywnych emocji, które warunkują nasze życie fizyczne i psychiczne.

Dlaczego tak ważne są podróże w życiu człowieka ?

Podróże poszerzają horyzonty, uczą samodzielności i radzenia sobie w różnych sytuacjach, zostawiają wspomnienia na całe życie, przyczyniają się do poprawy samopoczucia . Dobre samopoczucie i siła radości skłania do innej oceny własnego ist­nienia. Promieniowaniem swego ciepła zbliża ludzi do siebie i otwiera na siebie nawzajem. Nie jest to uczucie, które dzieli, ale uczucie, które łączy i tworzy przyjaźń́.

Co jest charakterystyczne do parków krajobrazowych?

Parki krajobrazowe chronią obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe
i walory krajobrazowe w celu ich zachowania i promowania w duchu zrównoważonego rozwoju.

Obszar całego Parku Krajobrazowego Wzniesień  Łódzkich  to 10 747 hektarów. Najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty parku chronione są w rezerwatach przyrody: Las Łagiewnicki – 69,85 ha, Struga Dobieszkowa – 37,65 ha, Parowy Janinowskie – 41,66 ha.

Parowy Janinowskie  charakteryzuje się  obecnością licznych wzgórz morenowych, jarów i parowów,
w postaci ciągu wklęsłych form o głębokości sięgającej 8 metrów.  Dla dzieci była to  wielka radość hasania po parowach . Rezerwat Parowy Janinowskie – chroni system parowów porośniętych lasem bukowym. Łączna długość parowów wynosi ok. 2,5 km. W najgłębszym miejscu osiągają wysokość 8 m. Na dnie parowów leżą głazy narzutowe o obwodzie przekraczającym 4m.Podczs hasania pan Adam Śniec- pracownik Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich  pokazywał drzewa i co jest charakterystyczne dla danego gatunku. Podkreślając wpływ przyrody na zdrowie.

Byliśmy tez w miejscowości Poćwiardówka Jest to drugi co do wielkości kompleks leśny na terenie PKWŁ.

W Poćwiardówka znajduje się – Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Znajdują się tam mogiły żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w “Bitwie pod Łodzią”. Według różnych szacunków spoczywa tu od dwóch i pół do pięciu tysięcy poległych. 40 żołnierzy zostało zidentyfikowanych. Na nagrobkach można dostrzec słabo zachowane inskrypcje- powiedział przewodnik.

Dotarliśmy na  Cmentarz na Woli Cyrusowej. Na tej nekropolii znajdują się m.in. mogiły 78 żołnierzy Armii “Łódź”, poległych podczas kampanii wrześniowej w dniu 8 września 1939 roku.

 Pomnik Rykały w Woli Cyrusowej. 

Pomnik powstańców 1863 roku w Woli Cyrusowej- został odsłonięty w dniu 20 listopada 1938 r. Przedstawia postać chłopa, w zamyśle chorążego Wawrzyńca Rykałę, bohaterskiego kosyniera, poległego podczas ataku na armaty.W tej okolicy rozegrała się jedna z bitew powstania styczniowego.

Kościół w Niesułkowie pw. Świętego Wojciecha –drewniany. Kościół nie istniejący – drewniany rozebrany w poł. XVIII w. Kościół drewniany na fundamencie z cegły, konstrukcji zrębowej, oszalowany, prezbiterium zwrócone na zachód. Dachy dwuspadowe, gontowe (z 1948 r.).Przewodnik opowiedział co sw. Wojciechu zrobił do Polski i co się z nim stało.

 Co Święty Wojciech zrobił dla Polski?

Odbył pielgrzymki do różnych miejsc we Francji i Niemczech, zaprzyjaźnił się z Ottonem III. Następnie przez Węgry
i Kraków dotarł do Gniezna. W 997 roku Wisłą dopłynął do Gdańska, gdzie ochrzcił wiele osób. Stąd udał się w swą ostatnią podróż misyjną. Święty Wojciech to jeden z najbardziej znanych świętych Kościoła Katolickiego w Polsce. Jest patronem nie tylko kościołów, ale także szkół, szpitali czy honorowych odznaczeń. Zapisał się w historii Polski i Czech.

Byliśmy pod Pomnik na zbiorowej mogile powstańców z 1863 roku na cmentarzu w Dobrej jest historycznym świadectwem jednej ze większych bitew Powstania Styczniowgo w naszym regionie.

Zakończyliśmy wędrówkę ogniskiem  z kiełbaskami.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich  przedstawia wartość nie tylko historyczną, ale również istotną wartość przyrodniczą. Przyroda tworzy piękny krajobraz, który dzieci  z chęcią oglądały  i dzięki temu się odprężyły.
Dzięki przyrodzie dzieci  mogły  przeżyć, spędzić mile czas.

Wchodząc do lasu od razu czuliśmy  specyficzny, żywiczny zapach – to olejki eteryczne wydzielane przez drzewa.  Świerkowy zadziała uspokajająco i przeciwwirusowo, a przechadzki wśród buków polecane są osobom m.in.
z chorobami układu krążenia, gardła i nerek.

Podczas spaceru na świeżym powietrzu nie tylko się dotleniliśmy, ale też inhalacja  i odkażanie  dróg oddechowych

Dziękuje osobom za zaangażowanie i pomoc; Marcelinie Kalinowskiej, Andrzejowi Kalinowskiemu, Agacie Grzelczak –Makowczynskiej, Marii Rogali, Marcelinie Dębskiej, Grażynie Cicherskiej, x Andrzejowi Blewinskiemu oraz naszym niezawodnym pomocy przy kiełbaskach Alinie Leszczak, Hannie Florczak.

Dziękuje naszym wspaniałym przewodnikom po PKWŁ panu Adamowi Śnieć i Joannie Kacprzak.

Koordynator, organizator wyjazdów turystycznych Marianna Struginska-Felczynska

Prezes PTSM w Łodzi

Zapraszamy do Województwa Łódzkiego i na szlaki turystyczne po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich; piesze, rowerowe i konne.

Naprawdę warto.