Pierwszego kwietnia br. w Olszynie odbył się XIV Rajd Pieszy z cyklu TURYSTYKA ŁĄCZY POKOLENIA pod nazwą WIOSNA NA ŁUŻYCACH.

Imprezę zorganizował Oddział Łużycki PTSM  z Lubaniu przy współpracy ze Szkolnym Kołem Krajoznawczo-Turystycznym pzy Szkole Podstawowej nr. 1 w Olszynie.

Start do wędrówki liczącej 11 km miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 1, a meta przy Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie. Na trasę wyruszyło 131 turystów pieszych,

najmłodsi liczyli nie wiele ponad 6 lat, a najstarsi ponad osiemdziesiąt lat. Prawdziwa sztafeta pokoleń. Uczestnicy pochodzili z Olszyny, Lubania, Leśnej, Bolesławca, Kościelnika a nawet z Jeleniej Góry i Łodzi.

Wśród wędrujących byli również obcokrajowcy z Ukrainy i Białorusi. Rajd miał na celu promowanie zdrowego trybu życia i walorów turystycznych Miasta i Gminy Olszyna.

Uczestnicy oprócz znaczka pamiątkowego, karty startowej i mapki z trasą wędrówki otrzymali na starcie słodki poczęstunek. Trasa przebiegała przez Rząsiny i Ubocze.

Na polach, łąkach i w lesie podziwialiśmy pierwsze oznaki wiosny. Wbrew prognozom pogoda wytrzymała i między godziną 11:00 a 15:00 nie mieliśmy problemu z deszczem.

Na mecie było dość gwarno. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej urządzili bufet serwujący ciepłe kiełbaski z chlebem i napojami.

Prezes OŁ PTSM Lubań Henryk Sławiński.