Rajd “3 Dni, 3 Kraje, 3 Wędrówki” na trwałe wpisał się do kalendarza imprez Oddziału Łużyckiego PTSM. Przez dwadzieścia lat członkowie oddziału byli organizatorami polskiego dnia tej imprezy. W tym roku po raz pierwszy wzięli udział w tym dniu w roli uczestników.
Dwudziestą pierwszą edycję dnia polskiego trzydniowej wędrówki przygotowało i przeprowadziło Stowarzyszenie Sekcja Turystyki Rekreacyjnej „Bog-Tur” przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Urzędem Miasta i Gminy w Bogatyni.

Przekazaliśmy rajd w dobre ręce – mówi prezes OŁ PTSM Henryk Sławiński. Trasy były wzorowo przygotowane. Pracowały punkty kontrolne i żywieniowe, a na mecie poczęstowano nas pysznymi kiełbaskami i wręczono dyplomy uczestnictwa. “Kupiliśmy” ten rajd i już go nie oddamy – powiedziali prezes bogatyńskiego stowarzyszenia Sławomir Kałka i wiceprezes Barbara Otrociuk, przed uroczystym startem, którego dokonała wspólnie z wiceburmistrz Bogatyni Aleksandrą Ratajczak i dyrektorem OSiR Adamem Ignatowiczem.

W pierwszym dniu rajdu ponad trzydziestu wędrowców z Lubania pojechało do Bogatyni autokarem. Przeszli krótszą, 12 kilometrową trasę prowadzącą przez Opolno Zdrój na czeskie wzgórze Guślarz, spotykając na niej znajomych z poprzednich edycji imprezy, którzy przybyli zarówno z różnych rejonów Polski jak i z Niemiec, Austrii, Czech i Węgier. W sumie dwie różne trasy rajdu pokonało ponad 300 osób.
Drugi dzień rajdu przygotował jak zawsze Klub Czeskich Turystów w Nowym Mescie pod Smrkem, a trasy przebiegały znakowanymi szlakami turystycznymi, po zadbanych lasach Gór Izerskich. W rajdzie uczestniczyło łącznie 125 turystów z 5 krajów w tym 47 z Polski, a 23 z OŁ PTSM w Lubaniu. Niestety pogoda nie była łaskawa turystom, bo z nieba lał deszcz, ale liczyła się rodzinna atmosfera wśród uczestników imprezy i dobra organizacja bazy imprezy. Lubaniacy wybrali trasę liczącą 11 kilometrów. Na mecie bufet serwowałpyszną ciepłązupe gulaszową a biuiro wydawało dyplomy i pamiątki rajdowe.

W trzecim dniu rajdu w Olbersdorf, niedaleko Ziitau w Górach Zytawskich organizował Powiatowy Związek Sportów Ludowych z Goerlitz za posrednictwem ZGLW w Zittau. Grupa turystów z Oddziału Łużyckiego PTSM w Lubaniu liczyła 21 osób. Trasa łatwa i przyjemna dookoła jeziorka liczyła 10 kilometrów a jeden duży punkt żywieniowy a wnim serwowano rózne pyszności. Była to 49 edycja tej imprezy, Wzięło w niej udział ponad 1200 uczestników na trasach marszowych. Dzień wcześniej w sobotę 2300 sportowców biegaczy terenowych rywalizowało na różnych dystansach w biegach górskich.

W sumie w Polsce, Czechach i Niemczech pokonaliśmy w tym roku tylko 33 km. Trasy były ciekawe i wędrowały nimi obok siebie osoby w wieku od lat siedmiu do do ponad osiemdziesięciu, bo spacery i wędrówki są dla wszystkich. Wędrujcie razem z nami!