W roku 2023 z powodzeniem była kontynuowana organizacja rajdów pieszych z cyklu „Turystyka Łączy Pokolenia”. Przeprowadzone zostały trzy następujące po sobie rajdy, które zaplanowane były na miesiące: kwiecień, czerwiec i październik br.

Rajd „Wiosna na Łużycach” był organizowany przy współudziale Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie, gdzie od kilku lat funkcjonuje nasze Koło SKKT-PTSM prowadzone przez naszą koleżankę Beatę Bogacką. Trasa wędrówki przebiegała wokoło Olszyny, Start miał miejsce na placu przed Szkołą Podstawową nr 1 w Olszynie a meta na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Olszynie.

Rajd „Lato nad Kwisą” był organizowany przez Szkołę Podstawową im. „Orła Białego” w Kościelniku w którym już ponad 10 lat funkcjonuje nasze Koło SKKT-PTSM prowadzone przez naszego kolegę Dariusza Urbana. Start do wędrówki i meta rajdu znajdowała się na przyszkolnym placu apelowym.

Ostatni trzeci etap cyklu zorganizowany był przez Międzyszkolne Koło PTSM „Piast” w Lubaniu przy współudziale kadry programowej PTTK z Osiedlowego Koła PTTK nr 35 w Lubaniu pod kierownictwem Prezesa Koła Tadeusza Sławińskiego. Bazą rajdu był „Motel Łużycki” w Lubaniu gdzie znajdowała się baza imprezy. Tam odbyła się zbiórka uczestników i wyjazd autokarów na miejsca startu do wędrówki oraz meta z uroczystym zakończeniem cyklu rajdów. Uczestnicy wędrówki udali się podstawionymi autokarami do miejscowości Nowa Karczma oraz Siekierczyna, gdzie wystartowali pieszo do wędrówki odpowiednio na 9 lub 13 km.

Zawsze w bazie imprezy uczestnicy otrzymywali karty startowe i słodką wyprawkę regeneracyjną oraz znaczek rajdowy. Zawsze na mecie czekał na uczestników ciepły posiłek oraz imienne dyplomy uczestnictwa.

W całym cyklu imprez wystartowało na trasy łącznie w trzech edycjach 221 uczestników. W kwietniu wędrowało 135 osób, w czerwcu 82 osób. Najwięcej uczestników brało udział w rajdzie październikowym, a było ich aż 146 osób. Część z nich brała udział tylko w jednym z rajdów a część dwukrotnie. Łącznie przez cały cykl imprez przetoczyła się rekordowa ilość 363 osób. Najwytrwalszym uczestnikom biorących udział we wszystkich trzech rajdach wręczono specjalne dyplomy uznania oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Takich osób było w 2023 roku aż 41. Ponad połowa uczestników to dzieci i młodzież powiatu lubańskiego.

Wśród 363 uczestników byli mieszkańcy takich miejscowości jak: Lubań, Leśna, Kościelnik, Gryfów Śląski, Pisarzowice, Zgorzelec, Bogatynia, Bolesławiec, Legnica oraz Krasnej Lipy z Republiki Czeskiej. Uczestnikami rajdu byli też obywatele Ukrainy i Białorusi przebywający obecnie w Polsce.
Impreza była wpierana finansowo przez Urząd Miasta Lubań oraz Starostwo Powiatowe w Lubaniu a pomoc rzeczową udzieliły również władze Miasta i Gminy Olszyna oraz Gminy Lubań. Wspólne wędrowania turystów w różnym wieku i atmosfera panująca na imprezie przekonuje nas do konieczności kontynuowania cyklu rajdów “TURYSTYKA ŁĄCZY POKOLENIA” również w roku przyszłym.

Prezes Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu Henryk Sławiński.