W 2024 r zima była łagodna a soboty bardzo pogodne. Oddział Łużyckie PTSM nie próżnował. W lutym zorganizował dla swoich członków cztery spontaniczne a w marcu kolejne dwie sobotnie wycieczki piesze z kijkami zawsze z zakończeniem ciepłym posiłkiem w okolicznych miejscowościach. W spacerach tych liczących od 8 do 12 km. uczestniczyło przeciętnie od 12 do 24 osób. Było to tak zwane szlifowanie kondycji przed pełnią wiosennego sezonu.

Ostatnia zimowa nasza impreza odbyła się w sobotę 16 marca br. Była to pierwsza planowa ogólnie dostępny impreza z kalendarza na 2024 r. Rajd Pieszy pod nazwą „Zima na Łużycach” z cyklu Turystyka Łączy Pokolenia liczył 12 km. i przebiegał na trasie: Lubań – Zaręba – Wesołówka – Pisaczów – Lubań. W tym rajdzie z elementami gry terenowej z nagrodami uczestniczyło dokładnie 100 osób. W połowie była to młodzież z SKKT-PTSM przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego z Kościelniku k. Lubania i Szkoły Podstawowej nr 1 z Olszyny. Pozostali to mieszkańcy Jeleniej Góry, Leśnej, Zgorzelca, Bogatyni oraz członkowie z trzech lubańskich kół PTSM oraz organizacji emeryckich w tym Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Start i meta rajdu znajdowała się w gościnnym Motelu Łużyckim w Lubaniu.

Na zakończenie serwowane były ruskie pierogi z turystyczną herbata. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkową plakietkę i imienny dyplomik uczestnictwa a dzieci i młodzież aktywnie rozwiązująca zadania gry terenowej również słodycze. Pogoda w ostatnią zimową sobotę 2024 r. dopisała jak nigdy do tej pory. Motto rajdu „Turystyka Łączy Pokolenia” sprawdziło się doskonale.