U nas w Oddziale Łużyckim Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu międzynarodowa przygoda z Europą zaczęła się znacznie wcześniej. W roku 1999 i 2000 nasza organizacja rozpoczęła wspólnie z Klubem Czeskich Turystów z Novego Mesta pod Smrkem i Powiatowym Związkiem Sportów Ludowych z Zittau w Saksonii pierwsze robocze kontakty przygotowawcze do organizacji wspólnych pozarządowych działań zacierających granice na trój styku Polski, Czech i Niemiec. Robiliśmy to za wsparciem Stowarzyszenia Gmin Polskich EUROREGIONU NYSA.

I tak 27 kwietnia 2001 roku przy Hali Sportowej w Lubaniu miało miejsce oficjalne rozpoczęcie I Międzynarodowego Rajdu Pieszego IVV „3 Dni – 3 Kraje – 3 Wędrówki”. Dzień polski tej imprezy nazywał się “ŁUŻYCKIE WĘDRÓWKI”. W pierwszej edycji międzynarodowego rajdu w dniu polskim wzięło udział razem 221 wędrowców z siedmiu krajów: 90 z Niemiec, 23 z Republiki Czeskiej, 14 z Holandii, 2 z Belgii, 1 z Austrii i 1 z Szwajcarii oraz 90 z Polski. Dwa następne dni wędrówek odbywały się już w Górach Izerskich i Górach Żytawskich. Zarząd Oddziału PTSM w Lubaniu pod przewodnictwem Prezesa Henryka Sławińskiego przeprowadził w Lubaniu 20 roczników tej imprezy. Tylko w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii rajdy nie odbyły się. Przez te 20 lat Lubań odwiedziło 25640 turystów. Gościliśmy w Lubaniu 2831 obcokrajowców z 20 krajów świata z 4 kontynentów. Wśród uczestników rajdu mieliśmy także 3028 przedszkolaków i 1858 osób z różnymi niesprawnościami. Ale to już historia. Jako stowarzyszenie jesteśmy dumni ze swoich dokonań dla zacierania granic na trój styku Polski, Czech i Niemiec.

Kontynuowanie organizacji tej imprezy przekazaliśmy w godne ręce działaczy turystycznych z Bogatyni, ale tradycyjnie dalej aktywnie w tej imprezie uczestniczymy.