Akcja Katolicka wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych 30 września 2018 roku w ramach projektu cyklu wyjazdów ,,Szlakami Niepodległości” dla uczczenia ,,100 Lecia 0dzyskania Niepodległości ‘’ udaliśmy się do miejsc pamięci tych którzy przez 123 lata nie pozwolili zapomnieć światu i samym sobie o tożsamości narodowej na terenie województwa łódzkiego. W programie zaplanowano: cmentarz w Dalikowie i pomnik Powstańców Styczniowych, Galerię Sztuki prywatnej w Idzikowicach Aleksego Matczaka, Muzeum w Krośniewicach z kolekcją Dunin- Borkowskiego oraz Salę poświęconą gen. Władysławowi Andersowi , w Kolegiacie w Uniejowie Msza Święta i udział w uroczystościach związane ze 100 leciem sakry biskupiej Wojciecha Owczarka założyciela Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi Panny oraz w Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie
Podczas zwiedzania podziwialiśmy prace malarza samouka Aleksy Matczaka w Idzikowicach gminie Dalików. Pan Aleksy sam wybudował z kamienia polnego galerię i zgromadził około 400 obrazów.
Wśród namalowanych obrazów znajdują się ; Cud nad Wisła, Powstanie Styczniowe i bitwa pod Dalikowem 1863 roku , bitwa pod Dobrą , bitwa nad Bzura, krajobrazy. Oprócz namalowanych obrazów bardzo ciekawie opowiada historię o swoim regionie, Polsce.. Kolejnym punktem było w Muzeum w Krośniewicach J.Dunin Borkowskiego największego kolekcjonera dzieł XX wieku oraz sala poświęcona generałowi Władysławowi Andresowi .Generał zdobył między innymi Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. W 1941 roku generał Anders utworzył w Związku Radzieckim 77-tysięczną armię. Składała się z więźniów, którzy na mocy układu Sikorski-Majski wyszli z łagrów. Była to jedyna armia, składająca się wyłącznie z więźniów, zesłańców, jeńców, tych, którym został oszczędzony los ofiar zbrodni katyńskiej.
Natomiast podczas homilii w Kolegiacie w Uniejowie zapoznaliśmy się z duchowością bp Owczarka jego rozumieniem świętości i co nam to daje.’’ Świętość czyni człowieka nie jakimś niesmacznym dewotą, ponurym mistykiem, ale istotą pełną słonecznego ciepła, światła i radości; umiejącą płakać z płaczącymi, cieszyć się z cieszącymi, pełną miłości czynnej dla bliźniego, a umiejącą swe żądze, zachcianki, egoizm trzymać w karbach’’
Kolejnym punktem programu było Muzeum Bitwy nad Bzura w Kutnie. Kustosz przypomniał nam historię ,,Bitwy nad Bzurą – największej bitwy kampanii 1939 r. Bitwa nad Bzurą, trwająca od 9 do 20 września, chociaż zakończyła się klęską, spełniła ważne zadanie. Zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły oraz odciążyła oblężoną już wówczas Warszawę. 16 września wojska niemieckie przeszły do natarcia okrążając stopniowo i rozbijając polskie oddziały. Tylko niewielka część z 200-tysięcznego polskiego zgrupowania – około 30 tys. zdołało się przebić do Warszawy i Modlina.
Żołnierze z pozostałych oddziałów, którzy ocaleli, a także gen. Bortnowski dostali się w okresie 18-22 września do niewoli.
Wszyscy wrócili ubogaceni duchowo i zadowoleni. Podczas wyjazdu nie mogło zabraknąć ogniska i pieczenia kiełbasek.
Paszkowska Agnieszka